KONST / Litografier / Färglitografi 13862087
nr 1386 2087
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Färglitografi, Blomsterstilleben. Signerad i tryck Amelin -45. Ej examinerad ur ram. Motivet: ca 85x60 cm, yttermått inklusive ram: 97x73 cm
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Utrop:
500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 22 mars 2021
kl 19:55:43
500 kr
500 kr
500 kr (Budbetjänt)
700 kr
900 kr
22 mar
Albin Amelin
Läs mer om Albin Amelin